Jakimi zasadami kierować się podczas urlopu, aby zmniejszyć ryzyko ataku cyberprzestępców?

1. Uważamy na otwarte punkty dostępowe Wi-Fi

Gdy logujemy się do publicznych hotspotów, miejmy na uwadze, iż nie wszystkie mogą być bezpieczne. Cyberprzestępcy potrafią stworzyć fałszywe punkty dostępowe Wi-Fi, które będą łudząco podobne lub wręcz identyczne z nazwy do tych właściwych i przechwycić nasze poufne dane, przesyłane np. do banku. Dlatego zawsze powinniśmy potwierdzić u obsługi nazwę sieci. Warto zainstalować w urządzeniu oprogramowanie dające możliwość bezpiecznego łączenia się – VPN (więcej o nim tutaj: https://www.infotech.com.pl/post/aktualnosci/co-to-jest-vpn-i-do-czego-sluzy).

2. Instalujemy najnowsze oprogramowanie

Aktualizujemy programy i aplikacje, dbamy zwłaszcza o instalację najnowszej wersji antywirusa. Luki w oprogramowaniu należą do najczęstszych przyczyn udanych ataków hakerów.

3. Stosujemy silne hasła

Staramy się wykorzystywać kilka silnych haseł (małe i wielkie litery oraz znaki specjalne) do różnych usług i zmieniamy je raz na jakiś czas. Jeśli posiadamy wszędzie jedno hasło i hakerzy nam je wykradną, z łatwością dostaną się do naszego konta bankowego, naszych danych wrażliwych czy nawet do naszego inteligentnego domu. Wszędzie, gdzie tylko jest taka możliwość korzystajmy z uwierzytelnienia dwuskładnikowego czy specjalnego oprogramowania do tworzenia i przechowywania haseł.

4. Sprawdzamy, w co klikamy

Aby nie stać się ofiarą pishingu (więcej tutaj: https://www.infotech.com.pl/post/aktualnosci/phishing-zagrozenie-zarowno-dla-osob-prywatnych-jak-i-firm), sprawdzamy, w co klikamy, zanim klikniemy. Nawet jeśli to wiadomość od znajomej osoby. Ona także mogła paść ofiarą phishingu i nawet o tym nie wie. Czasem najechanie kursorem myszki na załączony link wystarczy, aby potwierdzić lub rozwiać podejrzenia: bywa, że fałszywy link zamiast liter posiada cyfry, np. zamiast litery „O” będzie widniała cyfra zero (widać to w wyświetlającym się adresie URL).

5. Zakupy online

Robiąc zakupy przez internet, sprawdzamy najpierw dokładnie e-sklep, przyglądamy się stronie: czy wygląda profesjonalnie? Czy szybko się ładuje? Czy jest przejrzysta, nie zasypuje nas mnóstwem wyskakujących okienek? Czy opisy produktów są zrozumiałe, nie zawierają błędów ortograficznych, gramatycznych lub literówek? Sprawdzamy też adres URL (najeżdżając kursorem myszy na link prowadzący do strony sklepu, zobaczymy prawdziwy URL). Co powinno wzbudzić naszą czujność? Na przykład litery zastąpione cyframi (aIIegro, zamiast allegro, amaz0n zamiast amazon).

6. Dyskrecja w mediach społecznościowych

Nie ogłaszajmy wszem i wobec, iż wyjeżdżamy na wakacje, na dwa tygodnie, za granicę, do dalekich ciepłych krajów, pozostawiając w tym czasie dom bez opieki… Brzmi, jak zaproszenie dla złodzieja, prawda? Lepiej i bezpieczniej pochwalić się zdjęciami i wspomnieniami po powrocie :)

7. Chronimy prywatność

Geotagowanie, czyli nanoszenie na zdjęcia danych GPS oraz check-in (udostępnienie bieżącej lokalizacji) mogą naruszyć prywatność i dostarczyć potencjalnym przestępcom cennych informacji. Dlatego zapomnijmy o nich na czas wakacji i cieszmy się wypoczynkiem.

8. Chronimy urządzenia

Nigdy nie pozostawiajmy poza domem naszych urządzeń na widoku, włączonych i niezaszyfrowanych. „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.