Po co nam VPN?

Gdy korzystamy z Internetu, komputer, tablet, czy smartfon zostają przez naszego dostawcę usług (ISP, ang. Internet Service Provider) połączone z serwerem wybranej przez nas witryny, poprzez wykorzystanie numeru IP, czyli takiego prywatnego identyfikatora. To właśnie przy pomocy IP można rozpoznać urządzenie w sieci. Serwer odbiorcy reaguje na zapytanie naszego komputera i - odnajdując go właśnie po IP - wysyła mu odpowiedź, np. udostępnia stronę www. Ale przy okazji, kiedy my „spacerujemy” bezkarnie po serwisie, serwer odbiorcy zbiera i zapisuje sobie w pamięci różne informacje o nas: nasz identyfikator, aktywność na stronie (gdzie patrzymy, w co klikamy itd.) i traktuje je jako swoją własność. Poza tym, iż może je wykorzystać do śledzenia naszych kolejnych działań na stronie, może te dane również odsprzedać innym firmom.

 

Jak działa VPN?

Virtual Private Network uniemożliwia śledzenie naszego urządzenia. W momencie, gdy wybieramy jakąś stronę internetową, komputer, tablet czy smartfon zostają połączone z serwerem VPN przy pomocy zabezpieczonego i zaszyfrowanego połączenia. VPN kontaktuje się z szukaną przez nas stroną, ale serwer odbiorcy nie widzi naszego IP, tylko IP serwera VPN. W ten sposób jesteśmy chronieni przed identyfikacją. Virtual Private Network umożliwia zatem surfowanie w sieci bez obaw o śledzenie przez osoby trzecie. Serwery VPN mają ogromną przepustowość, co pozwala korzystać z nich setkom użytkowników w tym samym czasie. Zatem w jednym momencie jednego adresu IP używa mnóstwo osób – już sam ten fakt sprawia, że nasza działalność jest niemożliwa do wyśledzenia. Nawet jeśli ktoś ukradnie nasz dane, nie będzie w stanie ich odszyfrować czy zrozumieć.

 

Jak skonfigurować serwer VPN?

Zadanie nie jest skomplikowane, ponieważ większość dostawców oferuje aplikacje, które pozwalają przeprowadzić konfigurację na urządzeniach z systemami operacyjnymi: Android oraz iOS. Komputery PC i Mac mają nawet kilka możliwości konfigurowania. Większość aplikacji VPN pozwala swoim użytkownikom na połączenie z serwerami w kilku różnych lokalizacjach. Wynika to z faktu, iż strony www często personalizują swoją zawartość (inne reklamy, możliwość dostępu do pewnych danych tylko w konkretnym regionie, np. do filmów czy muzyki itp.) w zależności od aktualnej lokalizacji naszego IP.

 

Omijanie geoblokady, polowanie na promocje, świat bez reklam!

VPN pozwala ominąć ograniczenia regionalne, dzięki czemu jest świetnym rozwiązaniem dla osób wybierających się np. za granicę, które chcą jednak mieć wgląd w to, co się dzieje w kraju lub oglądać bez przeszkód ulubione programy pomimo utrudniającej to geoblokady. Dzięki VPN i gwarantowanej anonimowości możemy także „złapać” kilka ciekawych promocji na zakupach on line. Wiele portali posiada bowiem zaawansowane oprogramowanie śledzące, (np. firmy sprzedające bilety lotnicze) i dostosowuje swoją ofertę do konkretnego klienta, biorąc pod uwagę jego aktywność na swojej stronie. Jeśli nasz adres IP zostanie rozpoznany, możemy znacznie przepłacić za kupowane produkty czy usługi. Niektóre VPN są w stanie, dzięki wbudowanej ochronie, zablokować złośliwe witryny, moduły śledzące, reklamy i wyskakujące okienka. Świat bez reklam? Kuszące, prawda?

Na rynku jest wielu dostawców VPN i każdy oferuje nieco inny typ ochrony. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami przed ostatecznym wyborem.

 

Zapraszamy również do nas – doradzimy najkorzystniejsze rozwiązanie.