Od 16 stycznia Google uruchomił w naszym kraju asystenta głosowego w polskiej wersji językowej. Popularny pomocnik, który bardzo szybko stał się sławny na świecie, komunikuje się z nami w naszym ojczystym języku.

Na hasło „Ok Google”, googlowy asystent, który stale pozostaje w trybie czuwania, zostaje wybudzony i jest gotowy do współpracy. Wykonuje nasze polecenia, odpowiada na pytania, pozwala sterować urządzeniami, przeszukiwać Internet, uruchamia aplikacje, o które prosimy, odtwarza piosenki, włącza latarkę…a wszystko to za pomocą mowy, bez konieczności użycia rąk czy ekranu.

Trudno ostatecznie wymienić, co dokładnie potrafi asystent. Większość z nas dopiero zaczyna z nim współpracę, a Ci, którzy mogli testować go wcześniej – nie mieli dostępu do pełnej wersji. Można zapytać samego Asystenta, w czym jest w stanie nam pomóc. Wyświetla on zresztą podpowiedzi pytań, jakie możemy mu zadawać. Asystent ma świetne poczucie humoru, w czasie rozmowy potrafi zarzucać nas żarcikami, jest w dobrym nastroju nawet wtedy, kiedy my niekoniecznie jesteśmy dla niego mili. Takiego głosowego asystenta, który rozumie język mówiony i posługuje się nim śmiało można nazwać sztuczną inteligencją.

Asystenta Google wywołuje się poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku Home. Nie wszyscy użytkownicy uważają jednak, że jest to wygodne rozwiązanie, dlatego Google wprowadził w niektórych smartfonach, np. Google Pixel specjalny fizyczny przycisk, który wywołuje asystenta.

Poza Google, głosowego pomocnika mają np.: Apple (pomocnik nazywa się SIRI), Amazon (tutaj współpracujemy z Alexą), Samsung (Bixby) czy Microsoft (Cortana), ale także chińskie: Alibaba, Baidu czy Xiaomi. Korzystając z ich pomocy, jesteśmy w stanie zamówić jedzenie, kupić bilety lotnicze, zamówić taksówkę czy online zamówić zakupy. W Polsce jednak wspomniani asystenci nie są jeszcze dostępni.

 

Zdaniem ekspertów, wirtualny pomocnik zapoczątkował rewolucję i otworzył przed technologią ogromne możliwości. Codziennie na świecie miliony ludzi korzysta z takich głosowych asystentów, pomagających np. znaleźć drogę, wysłać wiadomość, zlokalizować obiekt itp. Asystenta można odnaleźć w smartfonach, tabletach, telewizorach czy komputerach pokładowych samochodów.