Programy typu Spyphone pozwalają na podsłuchiwanie rozmów, dają dostęp do raportów wysłanych wiadomości SMS, historii przeglądanych stron www, zapisanych zdjęć i filmów czy innych danych, pokazują lokalizację komórki, a nawet trasę, którą przebył jej właściciel.

 

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Podsłuch na telefonie komórkowym to nowoczesne oprogramowanie, działające wystarczająco dyskretnie, aby nie być widocznym na liście zainstalowanych na urządzeniu aplikacji. Nie oznacza to jednak, iż nie można zauważyć pewnych niepokojących „objawów”, które mogą świadczyć (choć nie muszą), iż na smartfonie została zainstalowana podejrzana aplikacja, np. częstsze zawieszanie się telefonu lub dziwne zachowanie aparatu fotograficznego, czy inne problemy, które wcześniej się nie pojawiały. Jeśli zaczynają nas naprawdę niepokoić, spróbujmy sprawdzić czy nie powstają właśnie w wyniku działania aplikacji monitorującej.

 

W jaki sposób zakłada się podsłuch?

Aby zainstalować aplikację szpiegującą na telefonie, potrzeby jest krótki dostęp do urządzenia, należy bowiem zaprogramować na nim podsłuchu. Warto więc korzystać z oferowanych obecnie przez producentów blokad, zabezpieczeń i nie ujawniać ich osobom postronnym. Dobrze mieć także aktualne oprogramowanie antywirusowe. Podejrzane oprogramowanie możemy ściągnąć na urządzenie klikając w przypadkowe linki czy pobierając aplikacje pochodzące z niesprawdzonych źródeł. Instalując oprogramowanie warto sprawdzać, jakie dane udostępniamy poszczególnym programom.

 

Wykorzystaj poniższe kody.

Potrzebujesz doraźnie sprawdzić czy na twoim telefonie nie ma podsłuchu lub wykryć inne nieprawidłowości? Przydatne mogą być kody serwisowe MMI (Orange, Play, T-Mobile, Plus). Często wystarczy wpisać właściwy kod na ekranie smartfona i potwierdzić go tak, jak potwierdza się wybór połączenia, aby uzyskać dane, wskazujące, że w twoim urządzeniu dzieje się coś podejrzanego. Jednak to, czy wywołane przy pomocy kody wyświetlą ukryte funkcje zależy też od producenta telefonu i mogą nie zadziałać na wszystkich modelach smartfonów. Warto jednak spróbować.

Do najważniejszych kodów sprawdzających należą:

• #21# - pozwala uzyskać informację nt. przekierowania połączeń bezwarunkowo, czyli zawsze, gdy telefon jest niedostępny, poza zasięgiem itd. (rozmowy, dane, faks, SMS, zdjęcia, synchronizacja, dane asynchroniczne, pakiet, PAD). Wykorzystujemy, gdy chcemy sprawdzić, czy ktoś nas szpieguje. Jeżeli na telefonie znajduje się podsłuch, wyświetli się numer telefonu, na który trafiają nasze dane.

• *#62# - kod ten pozwala sprawdzić, na jaki numer przekazywane są połączenia, gdy nasz telefon jest wyłączony lub znajdujemy się poza zasięgiem sieci. Z reguły zobaczymy numer poczty głosowej, ale w przypadku, gdy ktoś próbował podsłuchiwać nasz telefon komórkowy, może pojawić się tutaj inny numer.

• ##002# - kod ten pozwala wyłączyć wszelkie przekazywanie połączeń. Wszystkie połączenia będziemy odbierali sami. Kod możemy wykorzystać np. przed wyjazdem zagranicę).

• *#30# – przy połączeniach przychodzących można wyświetlić na ekranie identyfikator rozmówcy, co pozwala zobaczyć prywatne numery.

• *#06# - jest to kod, który pozwala sprawdzić numer IMEI, czyli unikalny numer używany przez sieć komórkową (GSM) do identyfikacji konkretnego telefonu. Na podstawie numeru IMEI operator może określić położenie urządzenia nawet, gdy zostanie do niego włożona inna karta SIM (rozwiązanie to dobrze sprawdzi się na wypadek kradzieży).

 

Jeśli podejrzewasz, że ktoś może Cię w ten sposób szpiegować, skorzystaj z pomocy specjalistycznej firmy, w której eksperci wiedzą, jak wygląda proces instalacji tego typu aplikacji i dysponują sprzętem, pozwalającym szybko wykryć oprogramowanie szpiegujące oraz je usunąć. Oczywiście nie kontaktuj się z taką firmą z telefonu, który może być szpiegowany.