Najbardziej popularne są systemy klasy ERP (enterprise resource planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa), których głównym celem jest zintegrowanie wszystkich działów i funkcji w firmie, poprzez utworzenie wspólnej bazy danych, dostępnej dla każdej z uprawnionych osób. Dzięki temu unika się sytuacji, w której dane rozproszone są w kilku miejscach, co utrudnia lub często spowalnia procesy decyzyjne w firmie.

Niezaprzeczalnym atutem systemów ERP jest fakt, iż wprowadzane do nich informacje dostępne są w czasie rzeczywistym, czyli natychmiast po ich zapisaniu. Każda z osób pracujących z takim systemem może mieć inny zakres uprawnień oraz inny wachlarz możliwości.

Ostatnie lata przyniosły wiele wyspecjalizowanych rozwiązań, które łączą się z systemami ERP. Przy wyborze odpowiedniego dla firmy rozwiązania informatycznego przede wszystkim należy sobie zadać pytanie, do czego będzie nam on potrzebny, jaki zakres działań ma obejmować. Pomysły warto w odpowiednim momencie omówić z wykonawcą systemu.

Każda firma ma przewidziany budżet na tego typu inwestycje. Wydatek na system informatyczny,profesjonalnie przygotowany pod kątem konkretnej firmy, jest inwestycją, nie należy traktować tego jako koszt. Warto zastanowić się, na jakich funkcjonalnościach najbardziej kupującemu zależy. Choć firmy często się przed tym bronią, dobrze jest jednak zdradzić twórcy systemu, jakim budżetem dysponują. Dzięki temu my, jako wykonawca takiej usługi, potrafimy przygotować naszym Klientom taki projekt, który w pełni zadowoli potrzeby lub doradzić, na jakich obszarach skupić się bardziej, a które początkowo pominąć. Tak Klientowi, jak i nam zależy przecież nie tyle na samym uruchomieniu systemu, ile - przede wszystkim - na stworzeniu narzędzia, które przyniesie naszemu Zleceniodawcy przewagę nad konkurencją.

Na rynku istnieje wielu dostawców usług IT. Przy wyborze firmy obsługującej warto sprawdzić, jakie ma doświadczenie, jakimi opiniami się cieszy, jaki ma sposób pracy, czy jest twórcą systemu czy może pośrednikiem. Na rozesłane zapytanie, wpłynie na pewno wiele ofert, które będą różniły się od siebie pod wieloma względami – przede wszystkim ceną. Nie jest ona miarą, na której należy skupiać się w pierwszej kolejności. Z doświadczenia wiemy, iż tańsze oferty zazwyczaj nie są tymi najbardziej korzystnymi. Wybierając tanie rozwiązania, firmy często same „strzelają sobie w stopę” i narażają się na ponoszenie w przyszłości dużo większych nakładów na zmodyfikowanie/zakupienie nowego systemu. Z biegiem czasu potrzeby firmy zmieniają się, dlatego zakupiony system prędzej czy później trzeba będzie unowocześnić. Sprawdzajmy zatem wykonawców bardziej pod kątem stabilności i jakości serwisu, możliwości stworzenia kolejnych elementów oprogramowania czy kultury pracy. Na pewno warto spotkać się z potencjalnym wykonawcą, poprosić o przygotowanie prezentacji, sprawdzić czy firma oferuje rozwiązania „szyte na miarę”, dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Zdecydowanie nie polecamy wyboru systemu przygotowanego do masowej sprzedaży. Klient nie ma możliwości dostosowania go do swojej firmy i jest całkowicie uzależniony od tego, co dyktuje dostawca oprogramowania.

Stworzyliśmy kilka systemów informatycznych stricte na potrzeby Klientów. Początkowo były to niewielkie bazy danych, które obecnie – po kilku, kilkunastu latach współpracy – rozrosły się do olbrzymich wielomodułowych systemów…i nadal dopisujemy kolejne.

https://www.infotech.com.pl/post/oferta/systemy-business-to-business-b2b