Komputer przetwarza ogromne ilości danych w każdym momencie jego użytkowania. Można je podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczymy takie, które potrzebne są urządzeniu „na stałe”. Znajdą się tutaj m. in.: wszelkiego rodzaju pliki instalacyjne oprogramowania, nasze dokumenty (zdjęcia, pliki tekstowe, pliki muzyczne, arkusze kalkulacyjne itd.). Drugą grupę stanowią natomiast takie dane, których potrzebujemy tymczasowo, w tym momencie, w którym są przetwarzane. Na przykład, kiedy oglądamy film na YouTube, jest on tymczasowo zapisywany na komputerze po to, aby płynnie można go było odtworzyć. Gdy zamkniemy przeglądarkę, informacja ta zostaje nadpisana innymi, związanymi z aktualnie wykorzystywanymi przez nas programami. RAM zajmuje się właśnie tym tymczasowym zapisem danych. Pamięć RAM jest również niezbędna do pracy sprzętu mobilnego czy drukarek.

 

Im więcej pamięci ma RAM tym lepiej. Zapewnia ona bowiem np.:

- możliwość otwierania wielu kart na raz,

- płynne przechodzenie między poszczególnymi zakładkami przeglądarki lub okienkami uruchomionych programów,

- szybsze przetwarzanie plików np. muzycznych,

- bezproblemową pracę z aplikacjami bardziej zaawansowanymi, np. programistycznymi czy graficznymi,

- prawidłowe funkcjonowanie zaawansowanych gier (choć tu jeszcze pożądana jest dedykowana karta graficzna).  

 

Słysząc - pamięć RAM - najczęściej myślimy o jej ilości. Nie jest to jednak jedyny parametr, na który powinno się zwrócić uwagę, ponieważ poza ilością również typ jej konstrukcji RAM ma duże znaczenie. Na co jeszcze należy spojrzeć?

- typ pamięci – to technologia, w jakiej został wykonany moduł RAM. Do starszych zaliczymy: DDR i DDR2, dzisiaj już praktycznie nie występują. Obecnie najczęściej wybieramy pomiędzy trzecią i czwartą generacją, DDR3 i DDR4. Nowością jest pamięć DDR5, którą będzie można znaleźć na przykład konsolach najnowszej generacji pod koniec 2020 roku.  Pamięć RAM powinna być kompatybilna z płytą główną, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że płyta obsłuży DDR3 bądź DDR4.

- częstotliwość pracy – bezpośrednio przekłada się na szybkość jej działania. Do standardowej pracy biurowej wystarczą „podstawowe” kości RAM o prędkości na poziomie 1600 – 1866 MHz, ale już do gier czy programowania, częstotliwości powinna wynosić minimum 2133 MHz.

- opóźnienie – zwane także timingiem. Mówi o nim parametr CL latency, który określa, ile czasu upływa od wysłania żądania do RAM-u do momentu odczytu danych. Im to opóźnienie jest mniejsze, tym większa jest wydajność pamięci.  

Oczywiście pamiętajmy, że ilość pamięci RAM w komputerze można rozbudowywać, gdy nasze wymagania wzrastają.   Kupując nowy sprzęt, informacje o wielkości i rodzaju pamięci RAM uzyskamy od sprzedawcy. Natomiast w sytuacji, gdy komputer już mamy, wielkość pamięci operacyjnej możemy sprawdzić sami. W komputerach z systemem operacyjnym Windows prawym klawiszem myszki klikamy: „Mój komputer”/”Ten komputer” i wybieramy „Właściwości”

 
 

Bardziej szczegółowe informacje, na przykład w jakim stopniu aktualnie wykorzystywana jest pamięć RAM, sprawdzimy klikając w znaczek Windowsa – System - Menedżer Zadań.

 
 

 

Jeśli potrzebujecie porady przy wyborze RAM-u do swojego komputera, zapraszamy do kontaktu.