Co to jest adres url?

Uniform Resource Locator – czyli określony format adresowania w Internecie. Posiadając konkretny url, możemy odnaleźć, przeczytać czy pobrać dane, które są pod nim umieszczone. Adresy URL kojarzone są przez większość osób głównie z adresami stron internetowych. Jednak ich zastosowanie jest szersze. URL dotyczą też innych zasobów, które znajdują się w Internecie: zdjęć, prezentacji, dokumentów, a także usług, np. protokołu transferu plików (ftp). W formie, w jakiej znamy je obecnie, istnieją już od ponad dwóch dekad.

 

Jak zbudowany jest przyjazny url?

adres url: https://www.infotech.com.pl/

nazwa protokołu: https

nazwa domeny: infotech

rozszerzenie: com.pl

 

Przechodząc na kolejne podstrony widać, jak główny adres url powiększa się. Zmienia się w ścieżkę adresu url:

adres url: https://www.infotech.com.pl/post/aktualnosci

ścieżka adresu url: post/aktualności

 

Przyjazny adres url powinien być krótki, prosty, czytelny i łatwy do zapamiętania dla klientów i zoptymalizowany pod kątem pozycjonowania w Google. Powinien też zawierać słowa kluczowe, dzięki którym będzie uznawany przez Google za bardziej wartościowy. Przyjazny url usprawnia indeksowanie witryny oraz pozwala użytkownikowi na łatwy powrót do wcześniejszej podstrony. Nieprzyjazny adres, zbyt długi i posiadający mało czytelną strukturę, źle wpływa na SEO i często uważa się go za spam. Jest traktowany przez roboty jak niebezpieczny link.

 

Jak stworzyć przyjazny adres url?

 

1. Używamy słów kluczowych – opisujących specjalizację strony. Warto je zawierać w nazwie domeny.

2. Unikamy zbędnych słów, znaków i dużych liter – większość serwerów traktuje litery tak samo, bez podziału na wielkie i małe, jednak zdarzają się przypadki, gdzie wielka litera w adresie url może zostać błędnie odczytana, bezpieczniej jest zatem stworzyć url z samych małych liter. Nazwa domeny nie powinna zawierać także przyimków i dodatkowych znaków.

3. Używamy separatorów wyrazów – można wprowadzić je do adresu, aby poprawić jego czytelność dla wyszukiwarek, jednak nie należy stosować spacji, gdyż jest ona błędnie odczytywana.

4. Kontrolujemy długość adresu – dobry adres url to krótki adres. Łatwiej go zapamiętać i chętniej jest udostępniany np. w mediach społecznościowych. Dzięki niemu Google szybciej znajduje i indeksuje wszystkie podstrony.

5. Stawiamy na statyczny adres url – jest czytelniejszy i bardziej przyjazny dla użytkownika niż dynamiczny adres i pozostaje zgodny z zasadami SEO. Patrząc na adres statyczny, od razu wiemy, czego strona dotyczy.

6. Bez dat w adresie url – niepotrzebnie go bowiem wydłużają i utrudniają aktualizowanie treści.

7. Koniecznie HTTPS – protokół https oznacza, iż połączenie ze stroną jest szyfrowane, a zatem bezpieczne. Zachęca użytkowników do wejścia na stronę i skorzystania z oferowanych na niej usług. Obecnie posiadanie tego protokołu powinno być standardem.

 

Samodzielne stworzenie przyjaznego URL nastręcza problemy? Zapraszamy do nas. Popracujemy nad tym wspólnie.