Przepustowość łącza dotyczy liczby transmitowanych danych. Jest to maksymalna ilość informacji przesyłanych w jednej przesyłce, w jednej jednostce czasu, przez dany kanał komunikacyjny. Wyrażana jest w bitach na sekundę.

Przepustowość bywa różna: czasem bardzo duże pliki pobierają się błyskawicznie, a innym razem problemem staje się załadowanie średniej jakości filmiku opublikowanego np. na YouTube.

Domowe, standardowe łącze osiąga przepustowość 150 – 300 Mb/s, internet LTE ok. 100 Mb/s, łącze FTTH, czyli światłowód nawet 1000 Mb/s.

Internet LTE jest dobrym rozwiązaniem, gdy korzystamy z sieci poza domem, przy użyciu urządzeń mobilnych. Zazwyczaj wystarcza do bezproblemowego przeglądania stron internetowych czy oglądania jednocześnie na kilku urządzeniach filmów w rozdzielczości 1020p.

W przypadku domowego łącza, przed podpisaniem umowy z dostawcą najlepiej sprawdzić, czy parametry, o których mowa to parametry maksymalne, czy też gwarantowane, zdarza się bowiem często w praktyce, iż wspomniane wartości przeznaczone są dla wielu użytkowników z danego sektora, którzy dzielą internet między sobą.

W przypadku światłowodu, łącze nie jest współdzielone z innymi użytkownikami, za jego pomocą możemy przesyłać zdecydowanie największą ilość danych. Jest najbardziej stabilną opcją i pozwala na swobodne korzystanie z sieci nawet przy dużych ilościach pobieranych danych, jak na przykład podczas oglądania filmów w rozdzielczości 4k. Ograniczenie może stwarzać możliwość doprowadzenia światłowodu do konkretnej lokalizacji, jednak pomału i to przestaje być większym problemem.