Blogi darmowe

 

Blogger

Platforma należąca do Google oferuje za darmo cały szereg profesjonalnych funkcji, m. in: możliwość zmiany wyglądu bloga (bez większych przeszkód wgramy jeden z niestandardowych szablonów, dostępnych w Internecie), możliwość dodawania ikonek społecznościowych, etykiet tematycznych, przeróżnych wtyczek, atrakcyjnej i reprezentatywnej miniaturki, daje także pełny wgląd w statystki blogowe itd. Platforma oferuje bardzo intuicyjny, przejrzysty i prosty w obsłudze panel oraz edytor ustawień wyglądu szablonu. Jeśli posiadasz konto Google, założenie bloga, który będzie z kontem połączony, zajmie ci kilka minut. Blogger umożliwia także podpięcie własnej domeny oraz Google Analytics. Wpisy zamieszczane na tej platformie całkiem dobrze pozycjonują się w wynikach wyszukiwania. Blogger oferuje 15 gigabajtów miejsca na zdjęcia oraz pozostałe treści, umożliwia także założenie do stu różnych blogów. Platforma posiada przeglądarkę blogową, która pozwala odnaleźć wpis po wybranej frazie. Blogger przeszedł niedawno metamorfozę i otrzymał mocno odświeżony interfejs. Prowadząc bloga na tej platformie masz szansę na zarobienie pieniędzy, co nie jest standardem w przypadku darmowych platform. Umożliwia to usługa AdSense. Jednak aby blog stał się źródłem dochodu, musi mieć wiele tysięcy wyświetleń. Blogger nie daje możliwości prowadzenia sklepu internetowego.

 

WordPress.com

Ta platforma posiada nieco bardziej rozbudowany kokpit niż Blogger, prosty i intuicyjny. Umożliwia dodanie obrazka wyróżniającego wpis oraz tagów tematycznych, a także promowanie wpisu na platformowym czytniku. Wszystkie kopie zapasowe oraz aktualizacje są wykonywane automatycznie. Do wyboru dostajemy dość dużo darmowych oraz płatnych szablonów. Istnieje możliwość podpięcia własnej domeny (odpłatnie). Posiadacz bloga dostaje 3 GB przestrzeni, nie może zainstalować Google Analytics, ale dostaje statystyki wordpressowe, nie ma możliwości instalacji żadnych wtyczek ani odczytywania komentarzy. Wpisy nie pozycjonują się tak dobrze, jak w przypadku np. Bloggera. Platforma raczej nie nadaje się do profesjonalnego pisania.

 

Tumblr

Międzynarodowa platforma, na której również można blogować, jednak ma niewiele funkcji. Nie można na niej zaznaczyć reprezentatywnej miniaturki wpisu, bardzo słabo się pozycjonuje, więc nie ma co publikować na niej znaczących wpisów. Ponieważ na Tumblr jest dość mało polskich użytkowników, polskie teksty nie należą do mocno klikalnych.

 

Blog na PPE.pl

PPE.pl jest portalem dla graczy, na którym użytkownicy mają możliwość blogowania. Wpisy tutejszych blogerów wyglądają profesjonalnie, mają wyrazisty druk, ustawienia, grafikę i zdjęcia, pojawiają się bardzo często i reprezentują wysoki poziom merytoryczny. Blog PPE.pl oferuje duży wybór rankingów, podzielonych na kategorie: najlepsi blogerzy, najbardziej aktywni, najpopularniejsze treści, wybierany i nagradzany jest blog dnia itp. PPE.pl to idealna platforma do prowadzenia bloga dla wszystkich graczy.

 

Blog na portalu dobreprogramy.pl

Dobreprogramy.pl to portal technologiczny, który oferuje swoim użytkownikom możliwość blogowania. Do tego, blogowe wpisy, uznane za najbardziej ciekawe lub wartościowe, trafiają na główną stronę portalu, co wpływa na ich dużą poczytność i daje szansę na dotarcie do szerokiego grona czytelników. Blog posiada wygodny w użytkowaniu edytor, nie ma ograniczeń tematycznych (poruszane są bardzo zróżnicowane tematy z różnych dziedzin IT) i przestrzennych.

 

Blog na Wykop.pl

Blog nie posiada zbyt rozbudowanego edytora, a treści nie można edytować dłużej niż przez 15 minut po opublikowaniu. Treści są natomiast bardzo dobrze pozycjonowane w Google, a wpisy z bloga często trafiają na stronę główną Wykop.pl, co wpływa na wzrost liczby wyświetleń i zwiększa szansę na znalezienie czytelników.

 

Blog Salon24.pl

Salon24 to serwis informacyjno-blogowy, na którym pisać i komentować wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne może każdy zarejestrowany użytkownik. Tematy poruszane przez blogerów to: polityka, gospodarka, społeczeństwo, sport, kultura, technologie czy zdrowie. Plusem platformy blogowej są także intuicyjna wyszukiwarka oraz tematyczne kafelkowanie notek na głównej portalu. Rozczarowuje natomiast specyficzny edytor oraz brak tagów tematycznych.

Wszystkie powyższe platformy blogowe, choć są darmowe, posiadają zabezpieczenia w postaci protokołu HTTPS, gwarantują także brak ingerencji w treść wpisu, chyba, że łamie ona regulamin.

 

Blog płatny

 

WordPress.org

Daje użytkownikowi do dyspozycji rozbudowaną stronę z szerokimi możliwościami i bez ograniczeń, niezliczoną ilość wtyczek i szablonów, pozwalających na dowolną modyfikację wyglądu i funkcji bloga, intuicyjny system zarządzania, suport na wysokim poziomie, pozwala na podpięcie Google Analytics oraz innych narzędzi analitycznych, daje dużą możliwość ingerowania w pozycjonowanie oraz pozwala na dodanie własnego sklepu do bloga. Ponadto użytkownik jest właścicielem bloga. Aby móc skorzystać z tej platformy, należy opłacić hosting i domenę, samodzielnie zainstalować skrypt, pilnować aktualizacji wtyczek, szablonów, dodatków, samodzielnie robić kopie zapasowe i dbać o bezpieczeństwo bloga.