Overclocking (OC – zwiększenie taktowania, podkręcanie) to zmodyfikowanie ustawień komputera, które ma za zadanie sprawić, aby działał on jak najszybciej, najefektywniej i najbardziej optymalnie. Zazwyczaj wiąże się to z przestawieniem (przetaktowaniem) ustawień procesora z częstotliwości fabrycznej na trochę wyższą. Poza procesorem można także spróbować przestawić taktowanie magistrali danych, ustawień karty graficznej czy odświeżanie pamięci RAM.

Częstotliwości, z którymi pracują procesory komputerowe są ustalane w oparciu o przeprowadzane przez producentów testy, które nie zawsze są przez tychże producentów rygorystycznie traktowane, w związku z czym większość procesorów posiada zapas kilkuset MHz, nim utracą swoją stabilność. Warto jednak mieć na uwadze, iż powiększając nominalną prędkość podzespołów komputera, jednocześnie wpływamy na zwiększenie ilości wydzielanego przez nie ciepła, dlatego konieczne jest zastosowanie lepszego chłodzenia.

Overclocking ma zalety, ale także wiele wad. Negatywnymi konsekwencjami podkręcania są:

- zwiększenie zużycia energii (wzrost poboru prądu),

- podwyższenie temperatury podzespołów (konieczność zastosowania lepszego chłodzenia),

- zmniejszenie żywotności podzespołów.

Ponadto, OC może okazać się procesem dość skomplikowanym i ryzykownym do przeprowadzenia przez niewtajemniczonego użytkownika, a nieumiejętne działania i błędna konfiguracja sprzętu są w stanie nawet trwale uszkodzić urządzenie.

Jednak overclocking, pomimo wielu minusów i zagrożenia utratą poprawnie działającego sprzętu, jest bardzo popularny. Dlaczego? Dzięki niemu można znacznie zwiększyć wydajność, np. przyspieszyć czas startu systemu, rendering filmów i grafiki czy zwiększyć moc podzespołów, które, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat, zaczną pracować na takim poziomie, co dużo droższe komponenty.

Planując overclocking pamiętajmy o:

- dobrym zasilaczu, który ustabilizuje napięcie, dostarczy większą ilość prądu i ograniczy zawieszanie się lub restartowanie komputera,

- dobrym chłodzeniu, aby ograniczyć lub wyeliminować częste występowanie restartu komputera czy utraty stabilności,

- płycie głównej, która jest bardzo ważnym podzespołem, warto zatem podkręcanie dostosować do jakości konkretnego modelu, aby nie przedobrzyć,

- BIOS-ie, jeśli podkręcamy nasz sprzęt, najskuteczniej zrobić to właśnie poprzez podstawowy system wejścia-wyjścia.