Technologie zmieniają się bardzo szybko i co roku kolejne nowości witane są przez użytkowników z większym lub mniejszym entuzjazmem. Wiele z tych technologii już dziś prezentuje bardzo wysoki poziom, inne nadal są w fazie testów. Digital twins, blockchain, rozszerzona analityka, sztuczna inteligencja (AI), Augmented Reality (AR), przetwarzanie kwantowe – te oraz wiele innych trendów i technologii, będą wykorzystywane coraz szerzej w wielu dziedzinach.

Poznajmy bliżej kilka pojęć.

Digital twins - cyfrowe odwzorowanie fizycznych obiektów. Koncepcja ta w znacznym stopniu pozwoli zmniejszyć koszty wielu czynności związanych z prowadzeniem działalności biznesowej, np. projektowych lub serwisowych.

Blockchain – łańcuch blokowy, technologia odporna na cyberataki, a to za sprawą kryptografii, która zapewnia bezpieczeństwo transakcji, zapisów księgowych czy płatności. Koszty jej działania są zdecydowanie niższe niż w przypadku podobnych systemów, natomiast jej wydajność jest ogromna.

Sztuczna Inteligencja (Artificial Intelligence) – wyposażona jest w nią znaczna liczba urządzeń i systemów, co pozwala na zintegrowanie ze sobą zaawansowanych, uczących się platform.

Machine Learning (ML) - jest wynikiem rozwoju sztucznej inteligencji. Otrzymujemy inteligentny system, który potrafi nauczyć się nowych algorytmów i znaleźć rozwiązanie problemu. ML jest w stanie na stałe zapamiętać metody rozwiązywania problemów.

Internet of Things (IoT) – (internet rzeczy, a w zasadzie danych), technologia, która zakłada, że przedmioty codziennego użytku: domy, pralki, lodówki, samochody, drzwi, czy elektroniczne zamki, wyposażone w odpowiednie urządzenia elektroniczne i podłączone do Internetu będą w stanie wysyłać między sobą dane. Jeśli do tego dołączymy jeszcze technologie Artificial Intelligence i Machine Learning, otrzymamy w pełni zsynchronizowany system do komunikacji urządzeń.

Augmented Reality (AR), czyli rozszerzona rzeczywistość, system, który łączy w sobie nasz świat fizyczny z rzeczywistością cyfrową. AR sprawdza się w nawigacji (Street View), medycynie, lotnictwie, korzystają z niego firmy szkoleniowe, muzea, spece od kampanii marketingowych. W szybkim tempie może zrewolucjonizować rynek e-commerce.

Komputer kwantowy - działa w oparciu o kubity (bity kwantowe). Posiada olbrzymią wydajność w porównaniu z komputerami tradycyjnymi. Jest narzędziem, które ma być wykorzystywane w rozwiązywaniu problemów, wykraczających poza możliwości zwykłych PC czy superkomputerów. Technologie kwantowe zdecydowanie mogą wspomóc takie dziedziny nauki, jak matematyka, fizyka czy astronomia.

Pojawianie się nowoczesnych technologii pociąga za sobą rozwój cyberprzestępczości, dlatego warto na bieżąco śledzić wszelkie wzmianki o rodzajach zagrożeń, jakie powstają w cyberprzestrzeni i stosować odpowiednie zabezpieczenia.