Prezentujemy kilkanaście narzędzi, które na pewno przydadzą się w organizacji zadań, czasu pracy, usprawnią komunikację w zespole oraz wspólne realizowanie projektów nie tylko online. Większość z nich jest bezpłatna, chyba, że chcemy zainwestować w bardziej rozbudowane wersje.

 

1. Zoom - daje możliwość szybkich połączeń z pojedynczym rozmówcą oraz w przypadku konferencji wieloosobowych czy webinarów.

2. Teams - aplikacja dostępna w pakiecie Office 365, która pozwala na szybką komunikację między pojedynczymi rozmówcami, ale także na czaty grupowe czy z podziałem na zespoły, jak również wideorozmowy i wideowydarzenia. Dzięki możliwości integracji z innymi aplikacjami Office 365, pozwala m.in. na wspólną pracę na jednym dokumencie Worda czy Power Pointa.

3. Skype – komunikator audio/video, pozwala łączyć się z innymi, korzystającymi z komputerów, laptopów oraz z urządzeń mobilnych, a także udostępniać ekran czy prowadzić oddzielne video czaty z wieloma rozmówcami. Ze Skype’a można też korzystać z telefonu stacjonarnego.

4. Slack – to komunikator, który pozwoli na pracę w różnych zespołach i na wielu projektach. Można korzystać z niego z poziomu aplikacji oraz przeglądarki. Narzędzie umożliwia sprawne przesyłanie plików, a nawet wideokonferencje. Świetnie sprawdzi się w korporacji.

5. Live Webinar – jest polskim narzędziem, pozwalającym na prowadzenie konferencji online w multimedialny i interaktywny sposób. Live Webinar zapewnia mnóstwo ciekawych i przydatnych rozwiązań, na przykład dzielenie jednego pokoju konferencyjnego na kilka mniejszych już w czasie trwania konferencji, przypisywanie ról członkom konferencji, czy zapis spotkania w full HD.

6. GoToMeeting – za jego pomocą można szybko połączyć się z zespołem, w bardzo prosty sposób stworzyć pokój konferencyjny lub dołączyć do już istniejącego. Pozwala także na organizację webinarów.

7. Wetransfer - to oparty na chmurze (pliki przechowywane są zdalnie) serwis, który umożliwia użytkownikowi przesyłania danych konkretnym odbiorcom na ich skrzynkę mailową. Dzięki temu można pominąć ograniczenia wielkości plików, które często uniemożliwiają przesłanie wiadomości większych objętościowo. Narzędzie pozwala na bezpośrednie wgrywanie szeregu plików.

8. Asana – jest platformą i aplikacją do zarządzania zespołami oraz projektami. Posiada wiele przydatnych funkcji, na przykład możliwość odczytywania komentarzy wszystkich członków przydzielonych do danego projektu, możliwość rozdzielania podzadań (tworzenie mini-projektów) między konkretne osoby i wyznaczenia im ich własnych terminów wykonania, możliwość swobodnego przenoszenia zadań między różnymi projektami za pomocą „przeciągnij i upuść” itd.

9. Trello – to tablica informacyjna, która pomaga w zarządzaniu projektami i przepływie informacji pomiędzy członkami zespołu. Pokazuje zadania i ich statusy. Całość dostępna jest z poziomu przeglądarki bądź aplikacji. Można w nieograniczony sposób nadawać uprawnienia odpowiednim osobom, dzięki czemu wiadomo, nad czym aktualnie pracuje każdy członek grupy oraz jakie są postępy projektu. Tablicę można dokładnie dopasować do swoich potrzeb. Trello łatwo integruje się z większością dostępnych programów na rynku.

10. CloudApp - umożliwia nagrywanie z kamery i desktopu. Działa w chmurze, więc po zakończeniu nagrywania, od razu dostępny jest link do udostępnienia materiału innym. Umożliwia również prostą edycję video, nakładanie CTA czy podkreślanie ważnych elementów na ekranie.

11. Dropbox – narzędzie do zarządzania plikami i materiałami. Wszystkie materiały przechowywane są w jednym miejscu z możliwością współdzielenia.

12. CRONYCLE – umożliwia monitorowanie i sprawdzanie newsów i treści całemu zespołowi w tym samym czasie, miejscu i z wielu kanałów jednocześnie.

13. Sotrender – narzędzie do moderacji profili na Facebooku. Każdy moderator pozostaje na bieżąco z dyskusjami, które toczą się na wybranym profilu, może także w prosty sposób zarządzać własną pracą i kontaktem z klientem. Poza modułem analitycznym Sotrender oferuje moduł Social Inbox, z poziomu którego można odpowiadać na wiadomości i komentarze z Facebooka.

14. Facebook Creator Studio – narzędzie pomocne w zarządzaniu contentem w mediach społecznościowych, na wszystkich stronach na FB oraz kontach na Instagramie. Narzędzia mogą używać wszystkie osoby, które są przydzielone do zarządzania stroną, ale od przypisanej roli zależy, jakie informacje są dla nich widoczne i jakie działania będą mogły wykonać.

15. Evernote – umożliwia robienie notatek online oraz skanowanie do pamięci notatek zrobionych w tradycyjny sposób, na papierze.

16. SimpleNote – niezwykle proste narzędzie do robienia notatek. Wystarczy otworzyć aplikację, napisać notatkę i gotowe. Wszystko przechowywane jest w jednym miejscu i synchronizowane z każdym urządzeniem, na którym aplikacja jest zainstalowana. Zapiski można szybko wyszukiwać, utrzymać je w porządku za pomocą tagów i pinezek.

17. Language Tool - pomaga w sprawdzaniu tekstu pod kątem ortografii, stylistyki i gramatyki. Dostępne jest w wielu językach, również w języku polskim.

18. MARKUP - umożliwia nanoszenie komentarzy na dowolnej stronie, dzięki czemu osoby pracujące nad dokumentem widzą je na bieżąco.

19. ShareX - umożliwia dokonanie szybkich zrzutów (nagrań) z ekranu i wysłanie ich na przykład jako linków w opisie w e-mailu. Na zrzut można nanieść treść lub wskazówki, które chce się zaprezentować odbiorcy.

20. Adobe Sign - pozwala przygotować, rozesłać i śledzić zmiany w dokumencie wymagającym podpisu, gdyż każda operacja jest rejestrowana. Zatwierdzenie odbywa się poprzez wygodny i nowoczesny podpis cyfrowy powiązany z adresem e-mail. Ten rodzaj podpisu jest wiążący i zgodny z prawem wszystkich krajów uprzemysłowionych. Narzędzie pozwala ustawić dodatkowe opcje, na przykład przypomnienie o terminie wygaśnięcia danej umowy. Dokument można przygotować tak, aby do wypełnienia pozostały jedynie wskazane pola. Na końcu wszystkie strony otrzymują podpisany dokument.

21. Fakturowania – polskie oprogramowanie, które jest dostępne online i mogą z niego korzystać konkretnie wybrane osoby. Posiada aplikację mobilną oraz system powiadomień. Jest bezpieczne, proste i intuicyjne w obsłudze.

22. Gmail – skrzynka umożliwia korzystanie z niej w podobny sposób, co program pocztowy, z dowolnego miejsca. Posiada sprawną i niezawodną aplikację mobilną. Dobrze działa oznaczanie i tagowanie wiadomości oraz planowanie wysyłki o określonej godzinie.

23. Arkusze Google (Word i Excel online) – mając konto na Gmailu warto korzystać z Arkuszy Google, które pozwalają pracować na jednym dokumencie wielu osobom. Każdej z nich można nadać inny poziom uprawnień. Widoczna jest cała historia zmian, a dzięki możliwości zastosowania wbudowanych opcji, system na przykład przesyła wiadomość e-mail o dokonanych w dokumencie zmianach. Arkusze dostępne są z poziomu przeglądarki, nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie.

24. SendIT – umożliwia wysyłanie listów i paczek bez wychodzenia z domu. Wystarczy założyć konto, wycenić list/paczkę poprzez podanie wymiarów i wagi, z podpowiedzi systemu wybrać firmę kurierską, wypełnić wymagane przez system dane teleadresowe, opłacić usługę przelewem, wydrukować automatycznie generowaną naklejkę na przesyłkę i poczekać na kuriera. Przesyłkę można śledzić, a o jej dostarczeniu otrzymuje się powiadomienie.

25. Pulpit zdalny Chrome - umożliwia zdalne zarządzanie komputerem, dostęp do urządzenia na odległość, w dowolnym momencie i z każdego urządzenia. Wystarczy, że jest podłączone do zasilania i Internetu oraz ma zainstalowaną przeglądarkę Chrome oraz Pulpit zdalny Chrome. Narzędzie bezpieczne i w zasadzie bez ograniczeń.

26. Photopea – pozwala na tworzenie grafiki online. Jest stroną internetową, na której można przygotować nawet bardzo zaawansowaną grafikę. Posiada mnóstwo funkcji bardzo podobnych do Photoshopa.

27. Canva - narzędzie do prac graficznych: przygotowywania banerów, prezentacji, wykresów czy wszystkich elementów graficznych, potrzebnych online lub do druku. Pozwala tworzyć zespoły projektowe, dzięki czemu każdy może nanosić sugestie i poprawki bezpośrednio na projekt. Umożliwia przechowywanie i stały dostęp do dotychczasowych projektów z dowolnego urządzenia. Canva pozwala tworzyć mapy myśli.

28. Google Meet – aplikacja dająca wiele możliwości, pozwala także na prowadzenie rozmów głosowych oraz wideokonferencji oferując funkcję redukcji szumów z zewnątrz, dzięki czemu w czasie rozmów wyeliminować można niechciane odgłosy, a także poprawiać jakość głosu.

 

W pracy zdalnej nie można zapominać również o odpoczynku. Dlatego polecamy zainstalować narzędzia, które wszystkim zapominalskim będą przypominały o dbaniu o oczy, krótkim rozciąganiu lub wykonaniu kilku prostych ćwiczeń, ukojeniu nerwów czy o piciu wody.

 

29. Praca i odpoczynek – aplikacja przypominająca, że należy odpocząć od pracy.

30. Eye Reminder – aplikacja, która zmusza do zrobienia krótkiej lub dłuższej przerwy od wpatrywania się w ekran i zadbania o oczy.

31. Work Break – Break Reminder, Timer and Scheduler – aplikacja, która przypomina o zrobieniu przerwy od siedzenia przy komputerze, proponuje ćwiczenia, które można wykonać bez przyrządów i dużej przestrzeni.

32. Free Meditation – Take a Break – aplikacja, która pozwala odstresować się, zrelaksować i skupić uwagę na czymś innym niż aktualne problemy.

33. Przypomnienie Wypij wodę – aplikacja przypominająca o piciu wody, mającej przecież tak zbawienny wpływ na nasze zdrowie, kondycję, wygląd i wiele innych rzeczy.

 

Na nasze urządzenia dostępnych jest mnóstwo narzędzi, które ułatwiają nie tylko pracę zdalną w trudnych czasach pandemii, ale pracę w ogóle. Warto z nich korzystać.