Karta graficzna odpowiada przede wszystkim za generowanie i wyświetlanie obrazu, może również wspomagać, w bardziej profesjonalnych zastosowaniach, np. przy renderowaniu wideo lub obróbce zdjęć, obliczenia procesora.

Karty dedykowane to osobne układy na płycie głównej, instalowane bezpośrednio na niej lub przy pomocy odpowiedniego złącza. Działają niezależnie od procesora. Posiadają własną pamięć RAM, która jest niewspółdzielona, co sprawia, iż są dużo bardziej wydajne. Ich ogromną zaletą jest to, że doskonale radzą sobie z wymagającym oprogramowaniem, np. ze współczesnymi grami, programami do obróbki filmów i zdjęć, zaawansowanymi programami graficznymi czy programami 3D. Jeśli zależy nam na bezproblemowym oglądaniu filmów full HD – ten rodzaj karty świetnie się sprawdzi. Pamiętajmy jednak, że nie samą kartą graficzną komputer żyje – inne komponenty także powinny być odpowiednio mocne do wykonywania określonych zadań. Sama dedykowana karta nie sprawi, że nagle zyskamy większe możliwości. Karty dedykowane mają także pewne wady. Z racji gorszego chłodzenia, potrafią generować więcej ciepła, które nie jest z kolei dobre dla pozostałych podzespołów. Jeśli korzystamy z laptopa, częściej będziemy sięgać po ładowarkę, gdyż pobiera on znacznie więcej energii niż urządzenie z kartą zintegrowaną.

Zintegrowana karta graficzna to taka, która fabrycznie została na stałe połączona z procesorem. Nie ma więc możliwości jej wypięcia i wymiany. Jej pamięć jest współdzielona z pamięcią RAM całego układu, co niestety negatywnie wpływa na jej wydajność, może więc zmniejszyć komfort korzystania z komputera. Istnieje ryzyko, że nowoczesne programy nie będą działać prawidłowo. Poszczególne operacje mogą zostać spowolnione, program może się zacinać, mogą wystąpić zakłócenia, nieostrość obrazu itp. Ogromną zaletą kart zintegrowanych jest natomiast to, że nie obciążają bardzo komputera. Urządzenia z kartami zintegrowanymi pobierają bowiem mniej energii, co – w przypadku laptopów - przekłada się na dłuższy czas pracy baterii. Generowane ciepło również jest znacznie niższe niż w przypadku kart dedykowanych. Zintegrowane karty graficzne sprawdza się wszędzie tam, gdzie wydajność graficzna nie jest priorytetem, na przykład w komputerach biurowych.

Karta dedykowana i zintegrowana w jednym urządzeniu.

Zakup komputera lub laptopa z dwiema kartami graficznymi to inwestycja, która zazwyczaj podnosi wydajność urządzenia (nie każdy sprzęt jest przystosowany do obsługi więcej niż jednego akceleratora graficznego, czasem więc odnotowuje się spadek wydajności zamiast jej wzrost) bez konieczności wymiany innych podzespołów. Dwie różne karty graficzne dają użytkownikom mnóstwo rozmaitych korzyści oraz umożliwiają dostęp do wielu ciekawych opcji. Usprawniają pracę osób zatrudnionych w branży graficznej, a miłośników gier przenoszą na zupełnie inny poziom.

Jeśli planujemy kupić nowy sprzęt i nie wiemy, którą kartę wybrać, odpowiedzmy sobie między innymi na pytania:

• Ile chcemy zapłacić za sprzęt?

• Do jakich programów, aplikacji będzie nam potrzebny?

• Czy (w przypadku laptopa) zależy nam na długiej pracy bez konieczności doładowywania?

• Czy szybkość działania jest dla nas priorytetem?