Google zapamiętuje nasze zachowania: preferencje zakupowe, portale, strony, na które zaglądamy, czy hasła, które wpisujemy. Robi to głównie w celu lepszego doboru wyświetlanych nam reklam oraz poprawy dokładności wyników wyszukiwania. Tworzy mapę odwiedzanych przez nas miejsc, dzięki czemu dopasowuje nam lepsze trasy dojazdu. Może także proponować muzykę (YouTube), która prawdopodobnie nam się spodoba, bazując na wcześniej wyszukanych utworach.

 

Jak zadbać o prywatność w sieci, przynajmniej na poziomie własnych urządzeń?

Historię wyszukiwania, która zapisywana jest w wyszukiwarce Google można w prosty sposób usunąć na dwa sposoby: z poziomu urządzenia lub poprzez konto Google.

Jeśli nie korzystamy z konta Google, usuwamy historię w opcjach przeglądarki. Należy otworzyć wyszukiwarkę, kliknąć w trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu, wybrać „Historię” (skrót klawiszowy Ctrl+H) i kliknąć w opcję: „Wyczyść dane przeglądania”. Możemy oznaczyć zakres czasu, z jakiego chcemy usunąć historię, jak również rodzaj danych, których chcemy się pozbyć:

• Historia przeglądania,

• Pliki cookie i inne dane witryn,

• Obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej.

Możemy także wyczyścić jedynie niektóre pozycje, klikając trzy pionowe kropki, pojawiającej się listy i wybierając opcję „Usuń pozycję”.

Jeżeli korzystamy z konta Google, wchodzimy na stronę https://google.com/history i wybieramy opcję „Moja Aktywność”. Na tym etapie możemy bardzo szczegółowo oznaczyć, co chcemy zachować, a co usunąć z wyników wyszukiwania. Jeśli nie chcemy, aby dane związane z naszym pobytem w sieci były zapisywane w przeglądarce, najlepiej od razu po zalogowaniu się do konta wyłączyć te opcje w Ustawieniach.

Należy pamiętać, że usunięcie historii spowoduje wylogowanie się z używanych serwisów i jest ono procesem nieodwracalnym.