Istnieje kilka prostych trików, które mogą przynieść poprawę pracy naszego urządzenia. Co możesz zrobić?

Przejrzyj aplikacje

Sprawdź, co masz zainstalowane na swoim komputerze i zastanów się czy na pewno ze wszystkiego korzystasz? Odinstaluj z systemu te aplikacje, które nie są ci potrzebne, jednak uważaj, aby przy okazji nie wyrzucić tych, które umożliwiają pracę twojemu urządzeniu. Na pewno znajdziesz też kilka programów, których działanie obciąża komputer. Jeśli nie możesz z nich zrezygnować, pomyśl nad zamianą ich na inne.

Wyłącz zbędne programy w Autostarcie

Sprawdź, które programy mają zaznaczone uruchamianie przy starcie systemu, w swoich opcjach. To, że nie widzisz ich w danym momencie nie oznacza, że ich tam nie ma, a mają wpływ na szybkość twojego komputera. Zmniejsz ich liczbę do koniecznego minimum, eliminując te niepotrzebne.

Sprawdź procesy i usługi

W czasie pracy komputera, działają różne procesy oraz usługi. Otwierając Menedżera zadań, możesz posprawdzać, co jest aktywne, co można wyłączyć. Tutaj – podobnie, jak w przypadku porządkowania aplikacji - jeśli nie masz całkowitej pewności, za co odpowiedzialna jest usługa, lepiej jej nie wyłączaj.

Zmień plan zarządzania energią

Jako domyślny ustawiony jest plan zrównoważony, który ma zapewnić dłuższą pracę baterii. Niestety zmniejsza się tym samym wydajność komputera. Jeśli masz stały dostęp do źródła zasilania, zmień plan na wysoką wydajność. Poprawa będzie zauważalna od razu.

Uporządkuj zawartość dysku

Przeprowadź porządki! Wolne działanie komputera może być spowodowane zbyt dużą ilością danych na dysku. Usuń niepotrzebne pliki i foldery, przejrzyj koniecznie folder „Pobrane”, który często zawiera nieużywane już dane, przenieś je do chmury, na kartę czy dysk zewnętrzny. W komputerach z systemem Windows, warto także regularnie robić defragmentację dysku, czyli przeniesienie rozdzielonych na fragmenty plików jak najbliżej siebie, co ułatwi systemowi szybsze „zebranie” ich w całość i wydajniejsze działanie dysku. Defragmentacja usprawnia i przyspiesza pracę dysków HDD, wpływa także na ich żywotność. Nie przeprowadza się jej natomiast w przypadków dysków SSD.

Zainstaluj program antywirusowy

Wirusy oraz inne złośliwe oprogramowanie to bardzo częsta przyczyna spowolnienia pracy komputera, dlatego warto regularnie skanować urządzenie w poszukiwaniu właśnie tych zagrożeń. Także sam program antywirusowy potrafi spowolnić funkcjonowanie zainstalowanych aplikacji. Dlatego wyszukaj i zainstaluj takiego antywirusa, który będzie skuteczny i nie obciąży nadmiernie procesora i pamięci RAM.

Wykorzystuj programy porządkujące

Bardzo pomocne w utrzymaniu porządków na dysku są specjalne aplikacje usuwające pliki tymczasowe, pamięć podręczną i pozostałe, zupełnie zbędne elementy, które negatywnie wpływają na czas wykonywania podstawowych zadań. Warto z nich skorzystać na zakończenie porządkowania, aby ostatecznie pozbyć się niepotrzebnych danych.

Oczyść wentylator

Często przyczyną spadku wydajności jest nadmierne przegrzewanie się urządzenia z powodu niedrożności otworów wentylacyjnych oraz wiatraka, co powoduje wzrost temperatury, niejednostajną pracę i może nawet prowadzić do wyłączenia się komputera. W momencie wzrostu temperatury procesor oraz pozostałe komponenty ograniczają swoją wydajność i próbują się schłodzić. Rozwiązaniem jest okresowe oczyszczanie wnętrza, na przykład ostrożnie korzystając ze sprężonego powietrza.

Dokup pamięć

Jeśli twoje działania nadal nie przynoszą pożądanych rezultatów, na dysku jest wciąż zbyt mało pamięci, procesy nadal trwają za długo, możesz nieco zmodernizować urządzenie, np. wymieniając dysk na bardziej pojemny lub dokupując pamięć operacyjną RAM.

 

Istnieje też kilka bardziej zaawansowanych patentów, jak na przykład:

- uruchomienie procesorów w maksymalnej, dostępnej liczbie,

- wyłączenie grafiki ekranowej (GUI - Graphical User Interface) podczas startu systemu,

- wyłączenie z użytku plików wymiany,

- konfiguracja indeksowania plików,

- skrócenie czas zamykania aplikacji podczas wyłączania komputera,

- wyłączenie procedury logowania, - wyłączenie opcji odzyskiwania systemu,

- włączenie buforowania zapisu,

ale nie są zalecane każdemu, dlatego warto poczytać lub dopytać, zanim zdecydujesz się na bardziej ekstremalne rozwiązanie, ewentualnie zlecić prace specjalistom.