Takie sytuacje pokazują, iż robienie backupów stron internetowych nie jest zbędnym procesem, ale bardzo istotną częścią prowadzenia bezpiecznej działalności. Bardzo ważne jest również to, aby korzystać z usług profesjonalnych firm informatycznych, które standardowo wykonują backup tworzonych przez siebie stron. Nasz klient, korzystający z usług OVH, nie musi się martwić - mamy kopię zapasową jego serwisu, dlatego już wkrótce znowu będzie widoczny w Internecie.

Dlaczego warto robić backup strony internetowej?

Backup to kopia zapasowa danych, które przechowywane są na serwerze lub w komputerze. Jest to kopia wszystkich plików i baz danych, z których składa się nasza strona internetowa. Backup robi się po to, aby w momencie awarii, np. serwerów, błędu w kodzie czy w przypadku włamania, móc odzyskać swoją stronę internetową, unikając tym samym jej utraty. Tego typu zdarzenia niestety mają miejsce i nie są już niczym niezwykłym. Warto zabezpieczyć swoje dane, bo łatwiej zawczasu zrobić ich kopię, niż po fakcie je odzyskać. Tworząc kopie danych zabezpieczamy ciągłość działania wielu procesów w firmie, możemy także, w razie konieczności, przenieść całą stronę internetową do innego usługodawcy.

Po co robić backup?

Przede wszystkim po to, aby uniknąć przykrych niespodzianek i ochronić swoje dane nie tylko przed wirusami komputerowymi, awariami, ale również przed atakami hackerów, którzy potrafią obejść nawet najlepsze zabezpieczenia. Utrata danych może mieć poważne konsekwencje dla firmy, nie tylko utrudnić realizację bieżących zadań, ale także narazić ją na straty finansowe.

Jak często robić kopie zapasowe?

Systematycznie. Jedni wykonują je po większych modyfikacjach, inni regularnie: co miesiąc, co tydzień, niektórzy nawet codziennie. Warto na pewno zadbać o zrobienie backupu zawsze, gdy na stronie internetowej wykonywane są duże zmiany. Ważne jest, aby wykonać kilka kopii i przechowywać je w różnych miejscach, byle nie na własnym komputerze, twardym dysku czy na tym samym serwerze, na którym znajduje się strona. Należy tutaj wspomnieć o strategii 3-2-1: tworzymy zawsze trzy backupy, używając do tego dwóch różnych technologii przechowywania danych (chmura, pendrive, zewnętrzny dysk twardy, taśma itp.), a jeden backup przechowujemy zawsze poza domem lub firmą. Samo tworzenie kopii zapasowej nie wystarcza, należy jeszcze sprawdzać czy działa ona poprawnie, inaczej przy ewentualnej próbie odzyskania danych – przywrócimy tylko ich część lub nie przywrócimy ich wcale.

Rodzaje backupu

Do wykonania backupu można wykorzystać różne nośniki: dysk zewnętrzny, serwer (inny niż ten, na którym znajduje się nasza strona) czy chmurę (oferowaną przez innego dostawcę niż ten, który hostuje naszą stronę). Biorąc pod uwagę zakres danych, których kopię chcemy wykonać, wyróżniamy:

- backup całościowy (pełny), polegający na skopiowaniu wszystkich danych. Zaletą tej metody jest możliwość łatwego odtworzenia danych, ponieważ są one zachowane na jednym nośniku, a także krótki czas przywrócenia całkowitej funkcjonalności serwisu. Wady to długotrwały proces tworzenia backupu oraz rozmiary kopii.

- backup dyferencjalny (kumulacyjny lub różnicowy), polega na stworzeniu kopii zapasowej tylko tych danych, które zmodyfikowano od czasu przeprowadzenia ostatniego pełnego backupu. Jego zalety to krótki czas wykonywania, niewielka ilość miejsca, które zajmuje, a także prosty sposób odtworzenia.

- backup syntetyczny, to kopia zapasowa wszystkich danych, które tworzone są nie na podstawie aktualnego stanu systemu, ale na bazie wszystkich innych najbardziej aktualnych rodzajów backupu,

- backup przyrostowy (inkrementalny), polega na kopiowaniu tylko tych danych, które zostały zmienione od czasu ostatniej przyrostowej lub pełnej aktualizacji kopii zapasowej. Zaletą jest bardzo szybkie wykonanie, jednak odtworzenie go zajmuje sporo czasu i wymaga zastosowania pełnego backupu oraz wszystkich innych backupów inkrementalnych.

Jaki backup wybrać?

Na rynku istnieje szereg rozwiązań zarówno płatnych, jak i darmowych. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli chcemy zabezpieczyć prywatne dane lub najważniejsze informacje w niewielkiej firmie, wystarczy nam darmowe lub stosunkowo niedrogie, wyspecjalizowane oprogramowanie. Jeżeli natomiast prowadzimy dużą firmą, w której bezpieczeństwo danych jest kluczowe dla jej funkcjonowania, powinniśmy postawić na bardziej zaawansowane rozwiązania. Backup można wykonać w formie offline lub online.

Backup offline pozwala stworzyć kopię zapasową w formie bardzo bezpiecznej, minimalizując ryzyko, że dane dostaną się w niepowołane ręce. Najczęściej tego typu kopie zapasowe wykonywane są w sieci wewnętrznej. Wspomniane programy posiadają liczne funkcje, pozwalające zarządzać i szyfrować dane, dostosowując je do potrzeb klienta. Wśród najpopularniejszych rozwiązań, które nie wymagają Internetu, wymienia się między innymi: Baculę, RSync, Windows Home Server, Acronisa True Image Home czy SyncBack.

Backup online jest bezpieczniejszy na wypadek fizycznych awarii (sprzętu, serwera, na którym dane się znajdują, pożaru, zalania itp). Dane przechowywane są w zupełnie innej lokalizacji, dlatego lokalne zdarzenia losowe nie mają na nie wpływu. Kopia zapasowa dostępna jest z każdego miejsca na świecie. Backup online można odpowiednio zaszyfrować, tak by dane nie dostały się w niepowołane ręce. Wśród programów online należy wymienić na przykład: Mozy, Carbonite, Syncplicity, Crashplan, Idrive, Dropbox czy Norton Backup Online.

Backup danych mylony jest czasem z archiwizacją. Archiwizacja polega na przeniesieniu danych w inne miejsce pamięci masowej, zazwyczaj jest to wolniejszy nośnik, celem ich dłuższego przechowywania, backup natomiast to szereg czynności, mających na celu stworzenie kopii bezpieczeństwa, zawierającej najważniejsze pliki, dzięki której możliwe będzie odtworzenie istniejącego stanu. Technologia nie jest niezawodna, ludzie także, dlatego zadbajmy sami o nasze dane, nawet jeśli firma, z której usług korzystamy gwarantuje nam 100 % skuteczność zabezpieczeń. Nikt chyba nie lubi robić od nowa czegoś, co już zostało zrobione i było dobre.

Backup jest niezwykle istotny i potwierdzą to wszyscy, którzy choć raz narażeni zostali na utratę danych i konieczność ich odzyskania. Jest tak ważny, iż doczekał się nawet swojego święta - 31 marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu

Służymy pomocą w doborze rodzaju backupu oraz przy jego tworzeniu.