Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje łączy:

  • kablowe,
  • światłowodowe,
  • telefoniczne,
  • radiowe,
  • satelitarne,
  • LTE.

 

Szybkość łącza wyrażana jest przez dwa parametry:

  • DL (Download Speed), czyli prędkość, z jaką urządzenia pobierają dane. Będzie ona widoczna w szybkości otwierania się stron internetowych, pobierania plików, płynności wczytywania filmów czy innych danych z Internetu. Jednostką DL jest Mb/s (megabit na sekundę).
  • UL (Upload Speed), który informuje, z jaką szybkością dane są z urządzenia wysyłane. Jednostką UL również jest Mb/s.

 

Na szybkość obu parametrów wpływ mają różne czynniki, np.: wzrost obciążenia sieci, zakłócenia spowodowane przez innych użytkowników, zakłócenia atmosferyczne (dotyczy łączności bezprzewodowej) czy awaria infrastruktury. Generalnie, im wyższe są parametry DL i UL, tym lepiej dla użytkownika. Należy jednak pamiętać o tym, że również same nasze urządzenia odpowiadają za szybkość, z jaką będzie „działał nasz Internet”. To, jakim dysponujemy systemem operacyjnym, ile i jakie aplikacje pracujące w tle, mają stały dostęp do sieci itp. - także ma znaczenie. W Internecie można znaleźć narzędzia, za pomocą których zweryfikujemy parametry DL i UL, np. Speed Test.

Dodatkowym wskaźnikiem technicznym, na który należy zwrócić uwagę jest opóźnienie (latency). Pokazuje szybkość między transmisją pakietów wiadomości a ich odbiorem przez komputer w sieci, oraz prędkość przetwarzania odebranych czy wysyłanych danych. Jednostką tego parametru jest ms (milisekunda). Im opóźnienie jest mniejsze, tym szybciej następuje odpowiedź na wysłane żądanie.

Szybkie łącze to takie, dzięki któremu możemy swobodnie i wygodnie korzystać z Internetu na naszym urządzeniu. Jest dopasowane do naszych potrzeb. Dla każdego „szybkie łącze” będzie zatem oznaczało co innego. Również technologia wymusza na nas pewne minimum, poniżej którego nie powinniśmy zejść. Mowa tu na przykład o używaniu aplikacji, korzystających z baz danych czy serwerów w sieci, serwisów oferujących usługi streamingowe, muzykę, filmy online itd.

Prędkości, jakimi zachęcają nas do akceptacji swojej oferty kolejni dostawcy Internetu, dotyczą zazwyczaj tylko pobierania danych, dlatego sami musimy pamiętać, aby sprawdzać także pozostałe parametry. Warto dopytać o prędkość gwarantowaną (minimalną) oraz prędkość dostępną przez większość czasu. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie światłowodowego łącza symetrycznego, które charakteryzuje się tym, iż prędkość wysyłania jest równa prędkości odbioru danych. Usługa ta pomału wchodzi do oferty operatorów.