Content Management System (CMS) to system zarządzania treścią. Pozwala zarządzać zawartością strony internetowej, nie wymagając przy tym od użytkowników wiedzy z zakresu programowania. Jest to zarówno bardzo wygodne (znika konieczność biegania do informatyka za każdym razem, gdy należy wprowadzić zmianę), jak i oszczędne (koniec z płaceniem za każdą drobną aktualizację).

Aby pracować z CMS tak naprawdę wystarczy umiejętność obsługi programu tekstowego. Systemy zarządzania treścią najczęściej posiadają edytory ukazujące podgląd strony, dzięki czemu na bieżąco widać wszystkie wprowadzane zmiany (WYSIWYG – What You See Is What You Get, czyli mówiąc najprościej, to co widzimy na ekranie, będzie dokładnie takie samo w publikacji).

Za pomocą CMS w prosty i wygodny sposób można samodzielnie edytować dane zawarte w serwisie: dodawać i zmieniać teksty, aktualizować zdjęcia, zakładać nowe podstrony, zmieniać ich zawartość czy zarządzać newsletterem itd. Wszystkie zmiany na stronie są możliwe do wprowadzenia z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy dysponować komputerem i dostępem do internetu. System zarządzania treścią może obsługiwać kilku użytkowników, mających różne uprawnienia.

CMS posiada dodatki, nazywane wtyczkami, które instaluje się samodzielnie i w bardzo prosty sposób. Do takich wtyczek zaliczane są np. galeria zdjęć, mapka google, SEO, anti-spam czy forum dyskusyjne. Ich lista jest długa.

Na rynku istnieje wiele systemów zarządzania treścią, np. WordPress, phpBB, Joomla czy Magento. Niektóre wymagają pewnej technicznej wiedzy przy instalacji i użytkowaniu, inne znajomości języków programowania PHP, CSS czy HTML przy zmianie bardziej zaawansowanych funkcji strony, jeszcze inne posiadają mniejszą liczbę wtyczek lub są gorzej zabezpieczone.

Polecanym rozwiązaniem są systemy dedykowane, czyli przygotowane specjalnie pod kątem potrzeb konkretnego klienta. W tego typu rozwiązania trzeba zainwestować nieco więcej środków, ale nie mają one właściwie żadnych ograniczeń co do oferowanych funkcji. Ogromną ich zaletą jest też bezpieczeństwo – do indywidualnie przygotowanych CMS zdecydowanie trudniej jest się włamać.


Zależy Ci na pewności, jakości i wygodzie? Nam też. Zapraszamy :)