Domena internetowa to słowne odwzorowanie adresu IP, indywidualny adres internetowy, pod którym kryje się Twoja prywatna strona www lub strona Twojej firmy, np. www.infotech.com.pl oraz firmowa poczta elektroniczna, np.: office@infotech.com.pl. Nazwy domen utrzymywane są na serwerach nazw (Domain Name Server - DNS).

Domena zbudowana jest z dwóch części: wybranej przez Ciebie nazwy oraz rozszerzenia. Kupując domenę to Ty decydujesz, które rozszerzenie wybierasz, warto jednak wziąć pod uwagę rozwiązanie nie odbiegające znacznie od istniejącego w sieci porządku. Do dyspozycji masz wiele rodzajów rozszerzeń. Istnieją dwie główne grupy domen: globalne, czyli domeny najwyższego poziomu, posiadające rozszerzenie np. com., org., eu., net. itp. oraz narodowe – dwuliterowy skrót kraju, w Polsce jest to .pl. Powstaje też wiele nowych domen, które pomagają bezbłędnie odróżnić rodzaj działalności, np. .fitness, .blog, .hotel itp. Można spotkać domeny, zarezerwowane tylko dla konkretnych podmiotów (np. gov) oraz takie, za które trzeba zapłacić.

Konkurencja nie śpi, często więc zdarza się, iż dana firma decyduje się na zakup nie jednej, ale kilku domen dla swojej działalności, mających tę samą nazwę, ale z różnymi rozszerzeniami. Dzięki temu zwiększają się szanse na to, iż klient wpisujący w wyszukiwarce np. infotech, trafi właśnie do nas. Wybierając domenę, możesz zawrzeć w niej nazwę firmy, dobrać ją do tematyki strony lub typu działalności czy celu akcji, dla której zakładasz stronę. Istnieją serwisy, które pozwalają sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie nazwa jest już zajęta.

Jest kilka zasad tworzenia nazwy domeny. Przede wszystkim nie powinna być zbyt długa ani zbyt skomplikowana, łatwiej będzie ją zapamiętać. Najlepiej wpisywać ją małymi literami i bez użycia polskich znaków diakrytycznych. W nazwie opłaca się zawrzeć słowo kluczowe związane z firmą, a rozszerzenie domeny warto dobrać do rodzaju prowadzonej działalności. Firmy posiadające domeny najwyższego poziomu częściej uznawane są przez użytkowników za profesjonalne. Domeny nie są wykupowane bezterminowo. Odnawia się je najwcześniej na 30 dni przez datą wygaśnięcia. Jeśli nieszczęśliwie przegapisz ten termin, możesz reaktywować nazwę w ciągu 15 dni, pamiętaj jednak, iż po tym czasie domena staje się znowu ogólnodostępna i może zostać wykupiona przez kogoś innego.

 

O domenach wiemy wszystko. Chętnie podzielimy się naszą wiedzą, doradzimy i pomożemy dopełnić wszystkich formalności.

Zapraszamy do współpracy!