Aplikacje webowe to takie, z których korzystamy poprzez przeglądarkę internetową i można powiedzieć, że do działania potrzebują Internetu. Mogą być bardzo proste lub niezwykle złożone (np. sklepy internetowe czy aplikacje bankowe). Nie tylko prezentują informacje, ale dodatkowo są też przygotowane do odbioru oraz przetworzenia danych przekazywanych przez użytkownika. Tym właśnie różnią się od stron internetowych, które mają jedynie charakter informacyjno – rozrywkowy i nie da się z nimi wejść w interakcję. Aplikacje webowe cechuje dostępność (możliwość skorzystania w każdym miejscu, w którym jest połączenie z Internetem) oraz brak konieczności aktualizowania.


Aplikacje desktopowe to programy instalowane bezpośrednio na dysku komputera i - aby funkcjonowały prawidłowo (począwszy od możliwości zainstalowania), muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki systemowe (np. właściwa wersja systemu czy wystarczająca ilość miejsca na dysku).


Aplikacje mobilne – najprościej mówiąc - dedykowane są na urządzenia przenośne. W ich przypadku, podobnie, jak w przypadku aplikacji desktopowych – system operacyjny oraz techniczne parametry urządzenia - mają znaczenie. Dzielimy je na: natywne i hybrydowe.

  • Aplikacje natywne to programy pisane indywidualnie pod konkretną platformę mobilną, co oznacza, że ta sama aplikacja, dla każdego systemu operacyjnego (Android, iOS lub inny), będzie tworzona w innym języku programowania. Kilka informacji o nich: są dość szybkie i wydajne, dopracowane pod kątem dostarczania pozytywnych doświadczeń użytkownikom (UX – User Experience), zawierają mniejszą ilość kodu, co sprawia, że prościej nimi zarządzać. Początkowy koszt związany z rozbudową aplikacji jest raczej wysoki, a czas rozwoju dłuższy, wersje dla poszczególnych systemów operacyjnych przygotowywane są jednocześnie przez dwa niezależne zespoły deweloperskie.
  • Aplikacje hybrydowe tworzone są od razu na kilka systemów operacyjnych, technicznie są połączeniem aplikacji natywnych z webowymi. Tutaj część programu jest wspólna dla wszystkich systemów, a część pisana indywidualnie pod konkretną platformę. Kilka informacji o tego rodzaju aplikacjach: wymagają mniejszych nakładów, ponieważ do ich stworzenia w zasadzie potrzebny jest jeden zespół developerski, który tworzy jeden kod dla obydwu platform. Oszczędzają czas, gdyż nie muszą być w całości pisane pod konkretną platformę i wystarczające jest użycie jednego języka do wszystkich rozwiązań. Mamy do czynienia ze słabiej dopasowanym UX oraz mniejszymi możliwościami rozwoju aplikacji.  

 

Progressive Web Apps (PWA) – łączy w sobie elementy wszystkich powyższych typów aplikacji: webowej, desktopowej i mobilnej. Do ich stworzenia wykorzystuje się jeden kod. PWA to rozwiązanie, które pozwala korzystać z jednej aplikacji zarówno w sieci, na urządzeniach mobilnych, jak i w wersji desktopowej. PWA charakteryzuje się dostępnością, jest responsywna (dostosowuje się do wszystkich urządzeń, na których jest obsługiwana), częściowo lub całkowicie może działać offline, nie wymaga częstych aktualizacji, może wykorzystywać wbudowane w urządzeniu funkcje (np. powiadomienia). Jest zabezpieczana przez certyfikat SSL, a google promuje takie strony, co pozytywnie wpływa na ich pozycjonowanie (SEO).

Jeśli w planach mamy stworzenie aplikacji dla swojego biznesu, powinniśmy zwrócić uwagę na specyfikę rynku, na którym działa nasza firma, a także określić cele biznesowe. Budżet, jakim dysponujemy, niewątpliwie, odgrywa tutaj istotną rolę. Niekiedy wystarczy przygotowanie podstawowej wersji oprogramowania (MVP – Minimal Value Product), która - choć będzie miała ograniczone funkcje - z pewnością wystarczy, aby pokazać firmie czy klienci wykazują nią zainteresowanie.

 

Po więcej informacji zapraszamy do nas :)