Hard reset okazuje się przydatny w sytuacjach, gdy z jakichś powodów system nagle przestaje prawidłowo działać, zauważamy problemy z wydajnością, urządzenie staje się wolniejsze, częściej się zawiesza, wykonanie nawet podstawowych poleceń trwa w nieskończoność. Twardy reset warto przeprowadzić również wtedy, gdy mamy podejrzenie, że system został zawirusowany.

 

Jak przeprowadzić hard reset?

Należy pamiętać, iż z chwilą przywrócenia ustawień fabrycznych, wszystkie dane z naszego urządzenia zostają wykasowane. Tracimy dokumenty, zdjęcia, filmy, itd., a także zainstalowane przez nas programy. Warto zatem zatroszczyć się i zabezpieczyć nasze pliki, wykonać backup, przekopiować je w dodatkowe miejsce, z którego wygodnie będzie nam je następnie przywrócić. Na szczęście, dostępne obecnie rozwiązania, np. chmura czy dyski zewnętrzne bardzo upraszczają i usprawniają wykonanie tego zadania. Wybieramy najwygodniejsze rozwiązanie, sprawdzając przy okazji, czy oferuje wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wszystkie nasze pliki i działamy.

W systemie Windows odpowiednią opcję do przeprowadzenia hard resetu znajdziemy w menu ustawień systemu. Odnajdujemy kategorię Aktualizacja i zabezpieczenia – Odzyskiwanie.

W przypadku komputerów z macOS przywracanie ustawień fabrycznych przeprowadzimy dostając się do trybu odzyskiwania systemu. Z menu wybieramy opcję Uruchom ponownie i natychmiast po rozpoczęciu jego ponownego uruchamiania, wciskamy i trzymamy kombinację klawiszy Command + R, trzymając ją do momentu, aż system zacznie reagować na nasze polecenie.

Urządzenia z Androidem wymagają odnalezienia ścieżki: Ustawienia – System – Zresetuj opcje – Wykasuj wszystkie dane – Wymaż wszystko.

Obecne systemy pozwalają w łatwy sposób przywrócić ustawienia fabryczne. Operacja ta w większości przypadków przebiega automatycznie. Wszelkie ewentualne problemy, bądź dodatkowe czynności, które powinniśmy wykonać, pojawiają się w formie komunikatów na urządzeniu, dając nam możliwość dostosowania się do nich.

Po zakończeniu resetu wystarczy tylko powtórnie wgrać dane oraz doinstalować niezbędne programy do naszego urządzenia i gotowe.

 

Zawsze należy czytać to, co system wyświetla nam na ekranie! :)